18 grudzień 2020

Niesprawiedliwy podział środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

W przyjętym Stanowisku Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Województwa Mazowieckiego uznał dokonany podział środków w ramach II transzy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych za niesprawiedliwy, politycznie uznaniowy i dyskryminacyjny wobec wielu mazowieckich samorządów.
REKLAMA
Zestawienie rankingowe wskazuje, że wśród mazowieckich samorządów pominiętych przez rząd przy podziale środków, znalazły się m.in.: Białobrzegi, Bielsk, Błonie, Bodzanów, Ciechanów, Czerwonka, Czosnów, Garwolin, Grodzisk Mazowiecki, Grójec, Kadzidło, Karniewo, Konstancin-Jeziorna, Lelis, Łąck, Łomianki, Mińsk Mazowiecki, Mława, Mrozy, Nasielsk, Nowy Dwór Mazowiecki, Ostrołęka, Piaseczno, Pilawa, Płoniawy-Bramura, Płońsk, Przasnysz, Raciąż, Radzanowo, Różan, Rzekuń, Rzewnie, Sadowne, Siedlce, Słubice, Słupno, Sobolew, Staroźreby, Szelków, Szydłowiec, Warszawa, Węgrów, Wołomin, Zakroczym, Załuski - jak wyliczył podczas sesji Sejmiku Województwa Mazowieckiego Bartosz Wiśniakowski, wiceprzewodniczący Klubu Radnych KO.

Radni wyrazili głęboki sprzeciw tej sytuacji podkreślając, że ocena projektów prowadzona była w sposób nieprzejrzysty dla opinii publicznej, na podstawie niejasnych kryteriów i bez podania uzasadnienia dla ich odrzucenia. Dodatkowo, w trakcie naboru zmieniana była podstawa przyznania środków.

Jak wynika z wyliczeń władz Mazowsza, z całej puli niemal pół miliarda złotych – ponad 70 proc. zostało przekazane samorządom ściśle związanym z partią rządzącą. A tam gdzie PiS sromotnie przegrał wybory samorządowe, rządowe środki nie dotrą w ogóle. Na przykład do Warszawy - podkreśla wiceprzewodniczący sejmiku Mazowsza, burmistrz Pragi Południe Tomasz Kucharski. - Nawet nie wymyślono jakiegoś pretekstu, nie próbowano niczego udawać. To jawna rządowa zemsta za klęskę wyborczą PiS, na zasadzie: „Kto nie z nami, ten przeciw nam”. Takie działanie w myśl dziecięcego przekomarzania „Nie dam ci i co mi zrobisz?” może śmieszyć, ale na pewno nie samorządowców miast i gmin, w których zabraknie pieniędzy na ochronę zdrowia, edukację, infrastrukturę drogową czy ekologię. Konkretne straty i szkody wywołane takimi decyzjami poniosą przecież mieszkańcy miejscowości nieobjętych wsparciem. Warto o tym pamiętać w następnych wyborach - podsumował Tomasz Kucharski.

Radni Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Mazowsza wezwali administrację rządową do objęcia wsparciem wszystkich samorządów. Dystrybucja pieniędzy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych nie może być kolejną okazją do centralizacji i zawłaszczania państwa przez partię Prawo i Sprawiedliwość.

To oczywiste, że rozdział środków Funduszu Inwestycji Lokalnych nastąpił z rażącym naruszeniem określonych w ustawie o finansach publicznych zasad jawności i przejrzystości tych finansów oraz równoprawności podmiotów ubiegających się o dotacje ze środków publicznych - podkreślił Bartosz Wiśniakowski, wiceprzewodniczący Klubu Radnych KO w Sejmiku WM. Oczekujemy od administracji rządowej, od premiera Rzeczypospolitej i Wojewody Mazowieckiego upublicznienia kryteriów oceny wniosków poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego wraz z punktacją. To tym bardziej ważne, że zbliża się termin składania wniosków w ramach nowej, już ostatniej transzy Funduszu Inwestycji Lokalnych, wyznaczony na 28 grudnia. Trzeci nabór daje administracji rządowej szansę odzyskania zaufania mieszkańców tych samorządowych wspólnot, które poprzednio zostały pokrzywdzone. Ale tylko wtedy, gdy proces naboru i podziału środków zostanie przeprowadzony transparentnie, sprawiedliwie i bez krótkowzrocznej polityki - podsumował radny Bartosz Wiśniakowski

Krzysztof Strzałkowski
Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego
Przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
107823
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez Pułtusku