Bądźmy czujni, miejmy oczy szeroko otwarte!
Sprawcy kradną wszystko, co wpadnie im w ręce i stanowi jakąkolwiek wartość. Łup złodziei stanowią m.in. elektronarzędzia, sprzęt elektroniczn, biżuteria ale też wiele innych rzeczy, które znajdują się w naszych piwnicach, garażach, samochodach, domach. W przestępstwie kradzieży z włamaniem istotnym jest, że dokonanie zaboru mienia (bez względu na jego wartość), wiąże się ze sforsowaniem zabezpieczeń. Zagrożone jest ono karą do 10 lat pozbawienia wolności.
Co robić by ustrzec się przed włamaniem?
Przede wszystkim uważajmy na nieznane osoby kręcące się po naszej okolicy, klatkach schodowych, w pobliżu bloków, zwłaszcza w godzinach pracy i w nocy. Włamanie z reguły poprzedza obserwacja z zewnątrz. Interesujmy się takimi osobami, pytajmy czego szukają, starajmy się zapamiętać ich wygląd. Nasze spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy. Warto także zwracać uwagę na odgłosy dochodzące z sąsiednich piwnic,czy spod drzwi bloku, gdyż często mogą to być działania sprawców włamań. Starajmy się ustalić przyczynę pukania czy hałaśliwego otwierania zamków. Pamiętajmy o konieczności zamykania na klucz wejść do domów, na klatkę, do piwnicy i garażu. Nasza przezorność i uwaga utrudnia i opóźnia sprawcom wejście do upatrzonego obiektu przestępstwa, a tym samym zmniejsza szansę na niepożądaną wizytę złodziei.
Jeśli o swych spostrzeżeniach natychmiast powiadomimy Policję, będzie możliwe ujęcie sprawców na gorącym uczynku. Dlatego też, kiedy tylko mamy przypuszczenie o możliwym włamaniu wybierzmy numer 112 lub 997 i przekażmy stosowne informacje Policji. Pamiętajmy, że nasza postawa może dzisiaj uchronić przed stratą naszego sąsiada, a jutro to on może okazać się pomocny kiedy złodzieje spróbują ukraść należące do nas mienie.
Autor: kom. Milena Kopczyńska