reklama
kategoria: Na Sygnale
4 maj 2023

Obchody 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Pułtusku

fot. KPP w Pułtusku
Podinsp. Paweł Antośkiewicz Komendant Powiatowy Policji w Pułtusku reprezentował pułtuską Policję podczas Miejskich obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja w Pułtusku.
REKLAMA

Komendant Powiatowy Policji w Pułtusku podinsp. Paweł Antośkiewicz, wziął udział w miejskich obchodach uczczenia 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Konstytucja została uchwalona przez Sejm Wielki w 1791 roku. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie (po amerykańskiej) uchwalona ustawa zasadnicza.

Oficjalne pułtuskie obchody 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęły się wciągnięciem flagi państwowej na maszt oraz odśpiewaniem hymnu narodowego. Po zakończeniu tej części obchodów, przedstawiciele Samorządu Powiatu Pułtuskiego, Samorządu Gminy Pułtusk, służb mundurowych, pułtuskich instytucji, stowarzyszeń, powiatowych
i gminnych jednostek organizacyjnych, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy i goście naszego miasta przemaszerowali w kierunku pułtuskiej Bazyliki, by wziąć udział w uroczystej Mszy Św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. inf. Wiesław Kosek.

Pierwsza w Europie i druga na świecie – Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Choć obowiązywała w sumie przez 14 miesięcy, do dzisiaj jest jednym z fundamentów polskiej tradycji republikańskiej i powodem do dumy dla Polaków.

3 maja 1791 roku Sejm Wielki, zwołany w październiku 1788 roku, uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie i drugą - po amerykańskiej- na świecie. Konstytucja 3 Maja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm. Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. W 1792 roku rozpoczęła się bowiem wojna polsko-rosyjska w obronie Konstytucji 3 Maja. Ostatecznie doszło do okupacji Polski, obalenia Konstytucji i drugiego rozbioru państwa. Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL. Od 1990 roku 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.

Autor: sierż. Renata Soból

Zdjęcia: Miasto Pułtusk

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Pułtusk
7.8°C
wschód słońca: 04:51
zachód słońca: 20:13
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez Pułtusku

kiedy
2025-06-06 18:45
miejsce
Sala Maneż - Zamek Dom Polonii,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-11-19 19:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury i Sztuki...
wstęp biletowany
kiedy
2026-01-17 19:00
miejsce
Sala Maneż - Zamek Dom Polonii,...
wstęp biletowany